Гостинна садиба ЗЕЛЕНИЙ ДУБ запрошує на активний відпочинок в Кременецькі гори та  Мале Полісся
ГОЛОВНА СПОГАДИ ПРО НАС ФОТОГАЛЕРЕЯ PANORAMIO КАРТИ КРАЄЗНАВЧІ  СТАТТІ КОНТАКТ

Олег Тищенко. Історія Гурбенської битви ....                                Історія повинна перестати обслуговувати політику! 

Таким є один з аспектів у жвавій дискусії, яка днями відбулася під час презентації книги ГУРБИ. КВІТЕНЬ 1944-го. в Рівненському Будинку вчених. Своє «дітище» представляв для журналістів та представників громадськості Рівного автор видання – Олег ТИЩЕНКО.

      Дійство прогнозовано рядової презентації відбулося, тим не менше, досить оригінально. Після офіційного початку презентації до зали зайшло з національним та націоналістичним червоно-чорним прапором п’ятеро молодих та дужих людей в... оригінальній уніформі Української Повстанської Армії. Це перевдягання й «наближення» аудиторії до 40-х років минулого століття стало можливим завдяки допомозі одного з найвідоміших уніформістів України головного редактора часопису «Однострій Сергія Музичука. Від реконструйовує уніформу часів Визвольних Змагань не просто раритетними кителями чи галіфе, найменша деталь чи гудзик – усе має відповідати історичній правді та матеріальному тлу.

     Щодо презентації, то автор «Гурбів...» Олег Тищенко детально зупинився на практично усіх розділах книги, найбільш інтригуючим з яких є  перший - «Замах на генерала Ватутіна та відплатні акції НКВС», найбільш мінорним – другий під назвою «Мобілізація чи проквокація?», самим героїчним - «Бій під Гурбами», а найменш цікавим через свою маловідомість для громадськості – четвертий - «Північний рейд».

      У п’ятому розділі «Експедиції та дослідження» мова йде про сьогодення й трагічні знахідки на Гурбах у 2002-му та 2004-му роках. Тут мова йде про рештки непохованих бійців УПА, загиблих під Гурбами, які урочисто перепоховали представники влади у тому ж 2002-му та 2005-му роках.

       Книга містить також багатющий, зібраний за словами автора проятгом останніх 12 років, фактичний та джерельний матеріал. Це і звіти ВВ НКВС із архівів СБУ, це й польські джерела, просякнуті ненавистю до українців, а найцікавіше – звіти повстанських командирів із наведеними ілюстраціями, схемами мапи бою тощо. Є також у книзі й живий «пульсуючий» обставинами бою та правдою пережитих подій розділ у «Додатках» - «Спогади». Найбільш повно записані вони в живих й нині вже славної пам’яті повстанців Кіндрата Кальчука («Варнак»), Івана Лук’янчука («Нечай»), Володимира Бідюка («Беркут») та Олексія Колєсова («Петелька»).

       Наприкінці видання автор подав «Мартиролог – список полеглих вояків УПА та новомобілізованих повстанців, які загинули на Гурбах» та відразу після бою в квітневі дні 1944-го. Після презентацій видань подібного характеру має розпочатись обговорення та критика книги. Вважаємо, що дискусія навколо цікавої книги стане не менш цікавою, особливо в контексті останнього часу боротьби широкої громадськості за надання статусу учасників війни колишнім воякам ОУН-УПА. Принагідно тут можна згадати й про позицію щодо цього питання керівництва Рівненських обласної та міської організацій політичної партії Народний Союз «Наша Україна». Саме вони допомогли видати книгу «Гурби: квітень 1944-го», а відтак мають повне моральне право заявити: «борців за волю України – визнати учасниками війни».

      Ключове слово: «Визнати»! Й назавжди поставити крапку в процесі примирення ветеранів-українців Другої світової. Адже скільки можна говорити про статус і визнання у той час, коли і «ліві» й «праві» політикани використовують цю тему задля задоволення власних політичних амбіцій й передвиборчого рейтингу. Скільки «згвалтована пані»-українська історія буде прислужувати своїй близькій але не рідній «сестрі»-політиці? Невже боротьбу ОУН-УПА визнають й нададуть ветеранам Українського Руху Опору повноцінний статус тоді, коли вмре останній повстанець?!! 

О.Т.

 

© ПП Кардаш. Усі права захищені. Останні зміни: 16.09.2015.

 Рівненська обл., Здолбунівський р-н, с. Зелений Дуб
  +38 050 5606315, +38 093 4899003, +38 067 2846199