Гостинна садиба ЗЕЛЕНИЙ ДУБ запрошує на активний відпочинок в Кременецькі гори та  Мале Полісся
ГОЛОВНА СПОГАДИ ПРО НАС ФОТОГАЛЕРЕЯ PANORAMIO КАРТИ КРАЄЗНАВЧІ  СТАТТІ КОНТАКТ

    БІЙ ПІД ГУРБАМИ…….

Мова піде про події кінця квітня 1944 року, коли в найбільшому за часів новітньої історії України смертельному двобої зійшлися відділи Української Повстанської Армії чисельністю менше 5 тис. вояків та понад 30 тисяч військ НКВС. Бій увійшов в історію під назвою Гурбенський…

Олег Тищенко. Історія Гурбенської битви ....

< 1 2 3 >

         Неподалік колишньої польської колонії Гурби у боротьбі на смерть зійшлися частини повстанців Військової округи “Богун” УПА-Північ, а також погано укомплектовані, майже неозброєні повстанські відділи УПА-Південь, які щойно розпочали своє формування на Кременеччині, - із до зубів озброєними радянськими частинами Внутрішніх військ НКВС, прикордонними військами НКВС та військами охорони тилу включно з танками, авіацією, артилерією. Майже п’ять тисяч повстанців УПА, з яких півтори тисячі були тільки мобілізованими, практично непідготовленими і неозброєними, протистояли тридцяти п’яти тисячному угрупованню радянського війська, озброєному «до зубів» на чолі з командирами із “заградотрядов”.

     Після загадкового замаху та загибелі командувача Першим Українським радянським фронтом генерала Ніколая Ватутіна у березні 1944 року, з’явилася цілком таємна “Постанова Державного комітету оборони СРСР про спеціальні заходи у Західних областях України”. Виконуючи вказане розпорядження командування Внутрішніх військ НКВС Українського округу вважало, що сил 16 і 24-ї бригад Народного комісаріату внутрішніх справ буде недостатньо, щоб боротися з ОУН і УПА на Волині. Тому на початку березня 1944 р. до Рівненської та Волинської областей були скеровані 9-та й 10-та дивізії піхоти Внутрішніх військ НКВС, 17, 19, 20, 21 і 25-та бригади піхоти, два окремі батальйони 18-ї бригади піхоти, 9 і 10-й полки піхоти, 18-й полк кавалерії та окремий танковий батальйон 2-го моторизованого полку. Загальна кількість військ НКВС становила 37208 солдатів і 22 танки БТ-70. Ось вони і розпочали так звану «велику блокаду» УПА в лісах навколо Гурбів, виконуючи наказ Жукова щодо «Ліквідації банд так званих українсько-німецьких націоналістів у Кременецьких лісах»... 

     Транспортування до місця призначення значної частини внутрішніх військ затягувалося, адже велику кількість залізничного транспорту вимагав фронт, що розташовувався недалеко від Рівного. Тому радянське партійне керівництво у березні 1944 року знайшло тимчасовий вихід – в тилу військ 1-го Українського фронту перебувала велика кількість партизанських частин, які тоді не розформували, але вони практично не діяли. Так з’явився “План ліквідації озброєних банд українських націоналістів, що діють у Житомирській і Ровенській областях та північних районах Тернопільської і Кам’янець-Подільської областей” за підписом Т.Строкача. До цієї широкомасштабної операції залучались великі партизанські з’єднання і загони під командуванням Олексенка, Одухи, Кота, Міщенка, Нирка, Фьодорова, Кизі загальною чисельністю до 8000 чоловік… 

 

     Думка про те, що мобілізація до УПА-Південь і шлях мобілізованих українських юнаків і чоловіків на Гурби – провокація – не витримує критики. Так у повстанському „Огляді бойових дій УПА-Південь за січень-серпень 1944 року” під пунктом 27 зазначено наступне: „З початком квітня УПА перевела мобілізацію воєнноздібних мужчин серед українського населення. Мобілізація була проведена в загрожених теренах (прифронтова полоса і підрайонні центри), внаслідок чого відділи сильно збільшились.” ОУН та УПА на Волині на той час мали багато необхідних засобів і важелів впливу, щоб провести власну мобілізацію. У тій чи іншій мірі ці плани були втілено в життя. Інша справа, що з таким активним залученням місцевого неозброєного чоловічого населення у курені УПА пов’язується трагедія, що відбулася в квітні 1944-го під самими Гурбами, а також організовані НКВС розправи поблизу хутора Набивці, села Борщівка Чеська, неподалік сіл Дермань і Буща, у районі Верхівського лісу. Одна з колон мобілізованих, яку вів курінний „Лихо” (Олександр Поліщук) натрапила на засідку енкаведистів, що вже почали оточувати Кременецькі ліси. Більшовики завчасно вибрали вигідну їм позицію під Бущанським лісом і біля Гаївки, окруживши відкриту місцевість, що добре прострілювалась.” Всю колону розстріляли з кулеметів впритул. Поранених юнаків та вояків УПА, що їх супроводжували, добивали на місці…

До 20 квітня 1944року енкаведистам практично вдалося оточити Кременецькі ліси, у яких перебувало на той час 5000 повстанців, які належали до різних підрозділів УПА-Північ та УПА-Південь. Ця чисельність охоплює усіх оточених разом із мобілізованими селянами з навколишніх сіл (від 1000 до 1500 осіб), а також погано укомплектовані та озброєні бойові відділи, які нараховували не більше як 3500-4000 вояків (йдеться про курені О. Степчука (“Сторчана”), І. Сала (“Мамая”), С. Котика (“Докса”, “Вира”), “Непитайла”, А. Трачука (“Бувалого”), І. Золотнюка (“Довбенка”), а також “Яструба”, “Залізняка” та сотні “Панька”, “Андрія”, чоту “Чорногори” й відділ охорони штабу під командуванням “Гармаша”). Якщо б кожен курінь стандартно нараховував 400 вояків, сумарна кількість частин на Гурбах складалася б з 3200 осіб.

Сили Внутрішніх військ НКВД, за повідомленнями УПА, були в декілька разів більшими і нараховували 35000 активних "багнетів". До складу цього угрупування безпосередньо входили 4 бригади ВВ НКВС, полк кінноти (красниє казакі), 15 легких танків, до того ж використовувались авіація (6-ий штурмовий авіаполк НКВС), бронепоїзд, залучались фронтові частини (у складі лише згаданих чотирьох бригад нараховувалось 15000 бійців). Головною ударною силою енкаведистів під час бою виступала мотострілецька бригада, яка чисельно значно перевищувала фронтовий армійський еквівалент. За штатом вона нараховувала 5 батальйонів (чисельність кожного - 713 багнетів). У кожній бригаді загалом нараховувалося 4025 бійців, які на озброєнні крім гвинтівок і автоматів мали додатково 45 мінометів, 30 станкових кулеметів. Кожна бригада була забезпечена окремим саперним підрозділом і значною кількістю бронеавтомобілів та автомашин. Отже, червонопогонники мали семикратну перевагу…

Шухевич. Будераж УПА. Волинь Українська повстанська армія. Рівенщина Українська повстанська армія. Рівенщина

Роман Шухевич. Будераж

Бійці УПА. Волинь та Рівенщина

Уже від 3-го квітня в навколишніх селах тривали постійні сутички відділів УПА з енкаведистами. У звіті командира з’єднання УПА-Південь “Холодний Яр” Миколи Свистуна (“Ясена”) йдеться: "3.ІV.44 р. командир Міша взяв участь зі своїм відділом у бою під Мощаницею. Тут большевики втратили понад 150 чол. вбитими.

7. ІV.44 р. командир Сторчан зі сотнею Веселого і Лютого перевів акцію на Новомалин, де стояло 300 енкаведистів. Знищити НКВД вповні не вдалося, але ворог зазнав важких втрат. День приневолив наш відділ до відступу. Недобитки НКВД теж відступили. З нашої сторони впав сотенний Веселий.

14.ІV.44 р. відбувся бій у Ляшівці, де противник окружив командира Лютого. На допомогу командиру Лютому прийшов Сторчан зі сотенними Короленком і Булкою. Розбито дві сотні НКВД. Під час кінцевої фази бою нова сила енкаведистів вдарила на наших зі сторони лісу. Відділ відступив, забираючи вбитих і ранених. Так само бої велися в околицях Обгова і Майдану.

23.ІV.44 р. провідник Л.[еміш] передав мені в підпорядкування командира М.[иколу] (псевдо Кропива), а цей передав мені ще 2 курені Мамая і Докса (Кожуха). Я з трьома куренями мав перейти на східні терени, до чого було вже проведено підготовку. З розвідувальних даних було відомо, що акція на Обгів-Гурбенський ліс неминуча. Вже 23.ІV.44 р. большевики окружили Дерманський, Точевицький  ліси і змусили курінь Лиха відступити в сторону Гурбів. У Суразькому лісі командир Панько з сотнею повстанців вів бій, а вечором відступив у Гурбенський ліс…  

    Ці бої якраз і стали прелюдією завершального бою, коли на Гурбах, як вважали радянські командири, замкнулася смертельна пастка для 5 тисяч українських повстанців. 21-23 квітня тривало перегрупування сил УПА… Усе йшло до вирішального двобою…

Бійці УПА. Рівенщина.

 
 

© ПП Кардаш. Усі права захищені. Останні зміни: 16.09.2015.

 Рівненська обл., Здолбунівський р-н, с. Зелений Дуб
  +38 050 5606315, +38 093 4899003, +38 067 2846199